Note: to view more information about each act/event click on the name.



2016's Free Entertainment (Note: this is a tentative schedule and is subject to change.)
ARTISTSDATESLOCATION
The Bloomsburg Fair Vespers ServiceSeptember 23Bandshell
Dan & GallaSeptember 23 - October 1Various locations (see their schedule below)
Hoop Dance with TheresaSeptember 23 - October 1Strolling (see her schedule below)
Junk RockSeptember 23 - October 1Strolling
Matt EpiscopoSeptember 23 - October 1Strolling (see his schedule below)
Brunon Blaszak's TigersSeptember 23 - October 1Machinery Row & 12th Street
Pirates of the Colombian CaribbeanSeptember 23 - October 1Millennium Park
Dock DogsSeptember 23 - October 3Millennium Park
Stanky & The Coal MinersSeptember 24Bandshell
Midlife CowboysSeptember 24Bandshell
SapphireSeptember 24 & 25Bandshell
Blue Silk & SatinSeptember 25Bandshell
Tommy Guns BandSeptember 25 & 29Bandshell
Banjo ContestSeptember 26Bandshell
Chris RubleSeptember 26Bandshell
Make Mine Country BandSeptember 26 & 27Band shell
Jean & American DreamSeptember 26 & 30Bandshell
Fiddle ContestSeptember 27Bandshell
Mahoney BrothersSeptember 27 & 28Bandshell
Barbershop QuartetsSeptember 28Bandshell
Michael BlaineSeptember 28 & 29Bandshell
Katie RubinoSeptember 29Bandshell
Raven CreekSeptember 30Bandshell
Kendall PhillipsSeptember 30 & October 1Bandshell
Rick K. and the AllnightersOctober 1Bandshell
First Columbia Teen StarsOctober 1Bandshell




Bandshell Breakdown (Tentative Schedule is subject to change. Check back for updates)
Friday, September 23
ARTISTSTIMES
Bloomsburg Fair Vespers Service (Raven Creek Prelude Music)6:30 p.m.
Bloomsburg Fair Vespers Service7:00 p.m.


Saturday, September 24 - Sponsored by Weis Markets
ARTISTSTIMES
Midlife Cowboys1:00 p.m.
Sapphire3:00 p.m.
Midlife Cowboys5:00 p.m.
Stanky and the Coal Miners7:00 p.m.
Sapphire9:00 p.m.


Sunday, September 25 - Sponsored by Giant Foods
ARTISTSTIMES
Shiloh Bible Church Service10:00 a.m.
Tommy Guns Band1:00 p.m.
Sapphire3:00 p.m.
Blue Silk & Satin5:00 p.m.
Sapphire7:00 p.m.
Tommy Guns Band9:00 p.m.


Monday, September 26 - Sponsored by PA Lottery
ARTISTSTIMES
North Schuylkill High School Band10:00 a.m.
Wyoming Valley West High School Band10:30 a.m.
Mid-Valley Area High School Marching Band and Spartan Steel Band11:00 a.m.
Make Mine Country Band1:00 p.m.
Chris Ruble2:30 p.m.
Jean & American Dream4:00 p.m.
Make Mine Country Band5:30 p.m.
Banjo Contest7:00 p.m.
Jean & American Dream9:00 p.m.


Tuesday, September 27 - Sponsored by Metzger Wickersham
ARTISTSTIMES
Mt. Carmel High School Band10:00 a.m.
Line Mountain High School Band10:30 a.m.
Hazleton High School Band11:00 a.m.
Make Mine Country Band1:00 p.m.
Mahoney Brothers3:00 p.m.
Make Mine Country Band5:00 p.m.
Fiddle Contest7:00 p.m.
Mahoney Brothers9:00 p.m.


Wednesday, September 28 - Sponsored by Kohr's Orange Ade
ARTISTSTIMES
Millville High School Band10:00 a.m.
Southern Columbia High School Band10:30 a.m.
Hanover High School Band11:00 a.m.
Michael Blaine1:00 p.m.
Mahoney Brothers3:00 p.m.
Michael Blaine5:00 p.m.
Barbershop Quartet Contest7:00 p.m.
Mahoney Brothers9:00 p.m.


Thursday, September 29 - Sponsored by Verizon Wireless
ARTISTSTIMES
Jersey Shore High School Band10:00 a.m.
G.A.R. High School Band10:30 a.m.
South Williamsport High School Band11:00 a.m.
Michael Blaine1:00 p.m.
Katie Rubino3:00 p.m.
Tommy Guns Band5:00 p.m.
Michael Blaine7:00 p.m.
Tommy Guns Band9:00 p.m.


Friday, September 30 - Sponsored by Valley Ag & Turf
ARTISTSTIMES
Montgomery High School Band10:00 a.m.
Nativity B.V.M. High School Band10:30 a.m.
T.B.A.11:00 a.m.
Raven Creek1:00 p.m.
Kendall Phillips2:30 p.m.
Raven Creek4:00 p.m.
Jean and American Dream5:30 p.m.
Kendall Phillips7:00 p.m.
Jean and American Dream9:00 p.m.


Saturday, October 1 - Sponsored by Geisinger
ARTISTSTIMES
Kendall Phillips1:00 p.m.
Rick K. and the Allnighters3:00 p.m.
First Columbia Teen Star5:00 p.m.
Kendall Phillips7:00 p.m.
Rick K. and the Allnighters9:00 p.m.




Millennium Park Breakdown - Dock Dogs (Tentative Schedule is subject to change. Check back for updates)
Event Schedule
Friday September 23, 2016 Onsite Registration/Practice
Qualifying Duel #1
Qualifying Duel #2
2:00 p.m.
3:00 p.m.
5:00 p.m.
Saturday September 24, 2016 Onsite Registration/Practice
Qualifying Duel #3
Qualifying Duel #4
Qualifying Duel #5
Qualifying Duel #6
Qualifying Duel #7
10:00 a.m.
11:00 a.m.
12:30 p.m.
2:00 p.m.
3:30 p.m.
5:00 p.m.
Sunday September 25, 2016 Onsite Registration/Practice
Qualifying Duel #8
Qualifying Duel #9
Qualifying Duel #10
Dueling Dogs Finals
8:30 a.m.
9:30 a.m.
11:00 a.m.
12:00 p.m.
2:30 p.m. - 4:00 p.m.
Monday September 26, 2016 Onsite Registration/Open Dock Practice
Training Seminar
Big Air Wave #1
Big Air Wave #2
12:00 p.m.
2:00 p.m.
4:00 p.m.
6:00 p.m.
Tuesday September 27, 2016 Onsite Registration/Open Dock Practice
Training Seminar
Big Air Wave #3
Big Air Wave #4
12:00 p.m.
2:00 p.m.
4:00 p.m.
6:00 p.m.
Wednesday September 28, 2016 Onsite Registration/Open Dock Practice
Training Seminar
Big Air Wave #5
Big Air Wave #6
12:00 p.m.
2:00 p.m.
4:00 p.m.
6:00 p.m.
Thursday September 29, 2016 Onsite Registration/Open Dock Practice
Training Seminar
Big Air Wave #7
Big Air Wave #8
12:00 p.m.
2:00 p.m.
4:00 p.m.
6:00 p.m.
Friday September 30, 2016 Onsite Registration/Open Dock Practice
Big Air Wave #9
Big Air Wave #10
Big Air Wave #11
Big Air Wave #12
Extreme Vertical
9:00 a.m.
10:00 a.m.
11:30 a.m.
1:00 p.m.
3:00 p.m.
5:00 p.m.
Saturday October 3, 2015 Onsite Registration/Open Dock Practice
Big Air Wave #13
Big Air Wave #14
Big Air Wave #15
Speed Retrieve (All in one Finals)
Big Air Finals (Pro, Semi-Pro, Contender & Amateur)
9:00 a.m.
10:00 a.m.
11:30 a.m.
1:00 p.m.
3:00 p.m.
Starting at 5:00 p.m.




Dan & Galla (Tentative Schedule is subject to change. Check back for updates)
Saturday, September 24
LOCATIONTIMES
Farm Museum Building Pumpkin Decorating1:30 p.m.
Outside Large Arena with Farmer Bloom5:00 p.m.
Horticulture Building7:00 p.m.


Sunday, September 25
LOCATIONTIMES
Outside Large Arena with Farmer Bloom3:00 p.m.
Horticulture Building5:00 p.m.
Horticulture Building7:00 p.m.


Monday, September 26
LOCATIONTIMES
Horticulture Building11:00 a.m.
Horticulture Building1:00 p.m.
Outside Large Arena with Farmer Bloom4:00 p.m. - 5:30 p.m.


Tuesday, September 27
LOCATIONTIMES
Harness Racing at the Grandstand10:30 a.m. - 2:00 p.m.
Horticulture Building5:00 p.m.
Horticulture Building7:00 p.m.


Wednesday, September 28
LOCATIONTIMES
Harness Racing at the Grandstand10:30 a.m. - 2:00 p.m.


Thursday, September 29
LOCATIONTIMES
Harness Racing at the Grandstand10:30 a.m. - 2:00 p.m.
Outside Large Arena with Farmer Bloom and Hoop Dance Artist Theresa Ciavarella3:00 p.m. - 4:30 p.m.


Friday, September 30
LOCATIONTIMES
Horse Pulls - Inside Large Arena10:00 A.M. - 2:00 P.M.


Saturday, October 1
LOCATIONTIMES
--




Matt Episcopo (Magician) - Strolling Schedule
Daily shows at 1:00 p.m., 3:00 p.m., & 5:00 p.m.




Hoop Dance with Theresa
Thursday, Sept. 29 - Saturday, Oct. 1 throughout the day near the Livestock Arena




Junk Rock - Strolling Schedule
Daily 11:00 a.m. - 6:00 p.m.




Brunon Blaszak's Tigers at Machinery Row & 12th Street
Daily 1:00 p.m., 4:00 p.m., 7:00 p.m.
Tigers will be on display all day long.




Barton House
Every day 10am to 6pm there will be guides in the garden to discuss our plants and answer any questions. We have various seeds that we will give away and a heirloom variety of watermelon to taste. There will be an exhibit of late 1800 and early 1900 children’s clothing and a barn raising.
Saturday, September 24
WHAT'S HAPPENINGTIMES
House open10:00 A.M. - 6:00 P.M.
A Civil War physician will be set up on the lawn.10:00 A.M. - Evening


Sunday, September 25
WHAT'S HAPPENINGTIMES
House open10:00 A.M. - 6:00 P.M.
A Civil War physician will be set up on the lawn.10:00 A.M. - Evening
Old fashion sauerkraut making on the back porch1:00 P.M.


Monday, September 26
WHAT'S HAPPENINGTIMES
House open10:00 A.M. - 6:00 P.M.
A Civil War physician will be set up on the lawn.10:00 A.M. - Evening
Demonstrations on a treadle sewing machine.10:00 A.M. - 6:00 P.M.
Making Horseradish on the back porch11:00 A.M.


Tuesday, September 27
WHAT'S HAPPENINGTIMES
House open10:00 A.M. - 6:00 P.M.
A Civil War physician will be set up on the lawn.10:00 A.M. - Evening
Demonstrations on a treadle sewing machine.10:00 A.M. - 6:00 P.M.
Children from the Southern Columbia School District Enrichment Program will be portraying the Barton Family children.
They will have games from the 1800s to teach to any children visiting the Barton House.
10:00 A.M. - 2:00 P.M.
Butter making in a glass butter churn. All are welcome to help.11:00 A.M.


Wednesday, September 28
WHAT'S HAPPENINGTIMES
House open10:00 A.M. - 6:00 P.M.
A Civil War physician will be set up on the lawn.10:00 A.M. - Evening
Demonstrations on a treadle sewing machine.10:00 A.M. - 6:00 P.M.
Children from the Southern Columbia School District Enrichment Program will be portraying the Barton Family children.
They will have games from the 1800s to teach to any children visiting the Barton House.
10:00 A.M. - 2:00 P.M.
Butter making in a glass butter churn. All are welcome to help.11:00 A.M.


Thursday, September 29
WHAT'S HAPPENINGTIMES
House open10:00 A.M. - 6:00 P.M.
A Civil War physician will be set up on the lawn.10:00 A.M. - Evening
Demonstrations on a treadle sewing machine.10:00 A.M. - 6:00 P.M.


Friday, September 30
WHAT'S HAPPENINGTIMES
House open10:00 A.M. - 6:00 P.M.
A Civil War physician will be set up on the lawn.10:00 A.M. - Evening
Demonstrations on a treadle sewing machine.10:00 A.M. - 6:00 P.M.
Reenactors from the 149th Pa Vol Infantry Reg. the “Bucktails” will be with us.10:00 A.M. - Evening
Soap making the old fashion way11:00 A.M.


Saturday, October 1
WHAT'S HAPPENINGTIMES
House open10:00 A.M. - 6:00 P.M.
A Civil War physician will be set up on the lawn.10:00 A.M. - Evening
Reenactors from the 149th Pa Vol Infantry Reg. the “Bucktails” will be with us.10:00 A.M. - Evening




Due to the construction of the new barn, some exhibits will be located under a tent on the front lawn of the Barton House or in the School House and School Exhibits Building or Livestock Area
Historic Area Live Demos - Daily till Dusk
Quilters in Bloom will be having a quilting bee all week.
Chair Caning all week by John & Viola Pfleegor of Turbotville.
Outhouse Pit Artifacts all week with host Robert Lee of Millville. Located in the Educational Building.
Alpacas all week by Worthington Acres Alpacas of Unityville.
Broommaking all week by master broom maker John Paul Warren of Gilbertsville.
Spinners & Weavers from the Susquehanna Valley will be demonstrating the craft of spinning & weaving all week.
Bobbinlace & other Needlework crafting will be demonstrated at various times throughout the week by Mary Paulhamus of Montoursville and Yvonne Benfer of Milton.
Civil War reenactors representing the 149th Bucktails will be having an encampment on the front lawn of the Barton House various times throughout the week.
Local Blacksmith, Harold English of Danville, will be crafting various items of iron adjacent to the Barton House.
Mike & Liam McCay of Bloomsburg will be crafting various items out of wood the entire week.




All entertainment listed on the page is free. Be sure to also check out the Things To Do section for more great things to see and do during your visit to the fair!



Back

This page was designed and is maintained by Harriet Renaud

If you have any questions, comments, or suggestions you can e-mail me at

questions@thebloomsburgfair.net

This page was last updated September 22, 2016





© 1996 - 2016 Harriet's Corner